medi Sårseminarium 2016

Information och detaljer

medi Sårseminarium 2016

Detaljer om Sårseminariet 2016

Här presenteras endast kortfattad information. Se vår hemsida för fullständiga detaljer.

Seminariet är kostnadsfritt. Avbokningar meddelas vår kundservice senast 2 veckor före seminariedagen. Frånvaro utan avbokning debiteras kliniken 1000 kr.

Bekräftelse: Skickas ut via e-post i september.

Datum: 17:e november

World Trade Center
Klarabergsviadukten 70
Stockholm
Tel: 08-700 45 00

Deltagare

Samtliga deltagare presenteras på det sätt de själva anmält sig.

Hittills har 112 st deltagare anmält (uppdaterat 22:a september 2016).

A

Agneta Hesselager
Erikslunds Fysioterapi
Hörntorpsvägen
1724 71 Västerås
Tel: 0733669567
E-post: agneta.h@erikslundsfysioterapi.se

Agneta Kjellberg
Capio VC Östermalm
Grevgatan 34
114 53 Stockholm
Tel: 08-12000970
E-post: agneta.kjellberg@capio.se

Andreas Wennström
Stockholms stad
Edö
Nordmarksvägen 84
123 72 Farsta
Tel: 08-50847073
E-post: andreas.wennstrom@stockholm.se

Angelica Juhlin
Akalla ÄLdreboende
Sibeliusgången 20 A , Kista
Tel: 08-50801474
E-post: Angelica.Juhlin@attendo.se

Anita Gustafsson
Mälargården rehabcenter
Rehabcenterbox 46
193 21 Sigtuna
Tel: 08-59493634, 070-1518159
E-post: anita.gustafsson@malargarden.se

Ann-Chistin Markuksela
Norlandia
Sirishof
Nygatan 69B
702 13 Örebro
Tel: 073-8006266
E-post: Annam1002@telia.com

Ann-Christine Björkgren
Äldreliv Kvisthamra Norrtälje
Hemsjukvård
co Kulovainio Granskogsvägen 21
760 15 Gräddö
Tel: 0700915577
E-post: ankibjorkgren@msn.com

Ann-Christine Redhamre Bengtsson
Dsk mott
Novakliniken ystad
Spanienfararegatan 2
271 39 Ystad
Tel: 041166899
E-post: sararyderling@novakliniken.se

Ann-Kim Appelblad
Skärholmens VC
Tel: 08-12341767
ann-kim.appelblad@sll.se

Anne Liimatainen
Trygghetens om. boende
Himlabacken 5B
170 78 Solna
Tel: 08-444 94 89
E-post: annelainen5@gmail.se

Annika Svahn
Samrehab Akutblocket
Landstinget i Kalmar län
Västerviks sjukhus
593 81 Västervik
Telefon: 0490-86264
E-post: annika.svahn@ltkalmar.se

E- H

Emelie Sandell
Vrinnevisjukhuset
Emelie.Sandell@regionostergotland.se

Emily Sidenqvist
Ljungbacken
Avdelning 205
Rönnvägen 9a
151 36 JÄRNA
Tel: 0852303976
E-post: Emily.Sidenqvist@sodertalje.se

Erica Engman
Södertälje sjukhus
ASIH
Doktorsvägen 1
152 86 Södertälje
E-post: erica.engman@sodertaljesjukhus.se

Eva Henrikz
OneMed
Inköp
Dockplatsen 12
211 19 Malmö
E-post: eva.henrikz@onemed.com

Eva Runström
Capio Citykliniken Västra Hamnen
E-post: eva.runstrom@capio.se

eva.runstrom@capio.se

Eva Wahlund
Akademiska sjukhuset Uppsala
Brännskadecentrum mott.
Ing 85 9 trp, 75185 Uppsala
Tel: 018-6110460
E-post: eva.c.wahlund@akademiska.se

Fikret Fazel
Capiogeriatriken
Nacka Sjukhus
Avdelning 52
Lasarettvägen 4
Nacka
Tel: 070-4865818
E-post: fikret.fazel@capio.se

Hanna Andersson
Onemed
Ölandsgatan 25
571 40 Nässjö
Tel: 0730743807
E-post: Hanna.andersson@onemed.com

Hanna Pegler
Vrinnevisjukhuset
Hanna.Pegler@regionostergotland.se

Helene Aspberg
Kvartersakuten Serafen
Hantverkarg. 2 D
112 21 Stockholm
Tel: 0704844576
E-post: dsk.aspberg@serafen.com

K - L

Karin Pettersson Hammerstad
Bemanningsföretag
Distansgatan 59
421 70 Västra Frölunda
Tel: 0706488149
E-post: karin_hammerstad@yahoo.se

Karolina Pamp
Närhälsan Tjörn
DSK
Syster Ebbas Väg 1
471 94 Kållekärr
Tel: 0739335065
E-post: Karolina.ortback@vgregion.se

Katarina Grönvall
Nacka Geriatriken
Avdelning 61
Lasarettsvägen 4
131 83 Nacka
08-718 61 61
katarina.gronvall@capio.se

Kathy Thompson
Kathy Thompson Kroppsvård
Medicinskfotvård
Jungfrugatan 22 A
114 44 Östermalm
Tel: 0762964535
E-post: kthompson651@gmail.com

Kristin Bahri
Kvartersakuten Matteus
Kristin - Vegetarian
Kristin.bahri@kvam.nu

Kristina Skogelin
US Linköping
Kirurgiska kliniken
581 85 Linköping
Tel: 010-1034726
E-post: kristina.skogelin@regionostergotland.se

Lena Andersson
Vårdcentral Koppardalen
Polervägen 10
Avesta
Tel: 073-1419112
E-post: lena.c.andersson@ltdalarna.se

Li Anbo Berglund
Kärlmottagningens sårteam
AKademiska
li.anbo.berglund@akademiska.se

Lina Åberg
Västervården HLM
Indalsbacken 1
162 68 Vällingby
Tel: 070-2029054
E-post: aberg_lina@hotmail.com

Linda Stridsberg
Dsk mott
Novakliniken ystad
Spanienfararegatan 2
271 39 Ystad
Tel: 041166899
E-post: sararyderling@novakliniken.se

Lisa Keller Altvall
Närhälsan Angered Rehabmottagning
E-post: lisa.altvall@vgregion.se

Lisa Tyrsing
Onemed
Marias gränd
302 75 Halmstad
Tel: 0727277901
E-post: Lisa.tyrsing@onemed.com

Lisbet Pallin leg ssk vård av äldre
Kramfors kommun
Viktoriagårdens Äldreboende med demens
Viktoriagatan 22A-B
872 00 Kramfors
Tel: 070-5193141
E-post: Lisbet.pallin@kramfors.se

Liselotte Andersson
Mälargården rehabcenter
Mälargården
Box 46
193 21 Sigtuna
Tel: 0732770414
E-post: liselotte.andersson@malargarden.se

Lotta Enehage 
Södertälje sjukhus 
ASIH 
ann-charlotte.enehage@sll.se 

Lotta Ernberg
Undersköterska
Rehabcenter Sfären
Tel 08-791 14 22
Bräcke diakoni
brackediakoni.se
lotta.ernberg@brackediakoni.se

R - S

Rose-Marie Johansson
Bensårscentrum
Skaraborgs Sjukhus
0500-4317 30
Rosemarie.l.johansson@vgregion.se

Sandra
Sjöströms hemservice
Basal hemsjukvård
Lövlundsvägen 3
149 30 Nynäshamn
Tel: 0733761970
E-post: sandra.r@sjostromshemservice.se

Sandra Fransson
Vrinnevisjukhuset
Sandra.Fransson@regionostergotland.se

Sara Ryderling
Dsk mott
Novakliniken ystad
Spanienfararegatan 2
271 39 Ystad
Tel: 041166899
E-post: sararyderling@novakliniken.se

Senada Oruc
Mälargården rehabcenter
Mälargården
Box 46
193 21 Sigtuna
Tel: 08-594 936 32
E-post: senada.oruc@malargarden.se

Shamsi Omrani
Vårbo Attendo Åkersberga
Tel: 08-540 887 41
E-post: shamsi.omrani@attendo.se

Shkurte Balja
Vrinnevisjukhuset
Shkurte.Balja@regionostergotland.se

shamsi.omrani@attendo.se

silvia suarez
Segeltorp vårdcentral
E-post: silsua75@gmail.com

Sirpa Söderberg
Geriatriska kliniken
Karolinska univ sjh Huddinge
Avdelning B72
Hälsovägen
141 86 Huddinge
Tel: 08-58580372, 0735524171
E-post: sirpa.soderberg@karolinska.se

Sophie Lundin, leg. sjukgymnast, dipl. lymfterapeut
Samrehab Akutblocket
Landstinget i Kalmar län
Västerviks sjukhus
593 81 Västervik
Telefon: 0490-86264
E-post: sophie.lundin@ltkalmar.se

Sophie Persson
Närhälsan Tjörn
DSK
Syster Ebbas Väg 1
471 94 Kållekärr
Tel: 0732-035531
E-post: sophie.persson@vgregion.se

Stine Bahne
medi Danmark
Vejlegaardsvej 59
2665 Vallensbaek strand, Danmark
004521710057
stb@sw.dk

Susanna Holmström
Vårdbo Attendo Åkersberga
Tel: 08-540 887 41
E-post: susanna.holmstrom@attendo.se

Susanne dahlbom
Ebbagården
E-post: Susannedahlbom@hotmail.com

Susanne Dahlström
Norrbärke Sjukhem
Herrgårdsvägen 4
777 51 Smedjebacken
Tel: 0240-703 30
E-post: ingrid.skogvold@humana.se

Susanne Dufva
ASIH Stockholm Södra, Långbro Park
Bergtallsvägen 12
125 59 Älvsjö
Tel: 070 358 13 04
E-post: s.dufva@telia.com

Susanne Tidemand
Kriminalvården
Sjukvården Häkte Kronoberg
E-post: susanne.tidemand@kriminalvarden.se

Suzanne Kaneza
Capio geriatrik Nacka
Avdelning 52
Lasarettvägen 4
131 83 Nacka
Tel: 073-9438864
E-post: susanne.kaneza@capio.se

Avanmälda

Sandra Andersson
Sjukgymnastiken US Linköping
103/KAVA
Huvudblocket plan 09 US
581 85 Linköping
Tel: 010-1034729
E-post: sandra.i.andersson@regionostergotland.se

Mia Moren
Österåkersdoktorn
Hackstavägen 22, 184 31 Åkersberga
Tel: 08-54080160
E-post: mia.moren@osterakersdoktorn.se

Margareta Sandström
Esplanadens Hälsocentral
Esplanaden 16
Box 14
593 21 Västervik
E-post: margareta.sandstrom@ltkalmar.se

Lena Sennblad
Fridhemmets servicehus
Fridhemsgatan 58
112 46 Stockholm
Tel: 08-50808745
E-post: lena.sennblad@stockholm.se

B - C

Birgitta Florin
Hallunda VC
Hallunda torg 10
145 01 Norsborg
Tel: 073-0351937
E-post: birgitta.florin@sll.se

Björn Uhrlin
bjorn.uhrlin@ptj.se

Britt-Marie Källmin
OneMed Sverige AB
Svärdvägen 3 B
182 33 Stockholm
Tel: 072-7444733
E-post: britt-marie.kallmin@onemed.com

Camilla Ahlfors
Capio nackageriatriken
Avd 52
Lasarettvägen 4
131 44 Nacka
Tel: 08-718 6152
E-post: camillaaahlfors@hotmail.com

Camilla Hedlund Gebart
Landstinget Norrbotten
0960 - 575 50
camilla.gebart@gmail.com

Carin Mattsson
Ersta Sköndals högskola
Blekingegatan 26 A
118 56 Stockholm
Tel: 0704854403
E-post: carin.mattsson@gmail.com

Carina Corelli
Vårdcentralen Badhotellet
Järnagatan 16
151 73 Södertälje
Tel: 0730208264
E-post: carina.corelli@vardcentralenbadhotellet.se

Carina Sandberg
NCS Sofiero äldreboende
Talluddsvägen 12/ssk exp
132 48 Saltsjö-boo
E-post: carinasandberg60@tmail.com

Carina Svensson
Kvartersakuten Matteus
Carina - Glutenintolerant
Carina.svensson@kvam.nu

Cecilia Appelgren
Södertälje sjukhus
ASIH
E-post: cecilia.appelgren@sodertalje.se

Charlott Sandvold
Norrbärke Sjukhem
Herrgårdsvägen 4
777 51 Smedjebacken
Tel: 0240-703 30
E-post: ingrid.skogvold@humana.se

I - J

Ida Westerberg
Skärholmens VC
ida.p.westerberg@sll.se

Inger Samuelsson
Stureby VC
Tussmötevägen 18
1122 64 Enskede
Tel: 070-4130656
E-post: inger.samuelsson.1@ptj.se

Ingrid Backne Hansson
Esplanadens Hälsocentral
Box 14
593 21 Västervik
Tel: 0703823834
E-post: ingridbh@ltkalmar.se

Ingrid Gulde
Södertälje sjukhus AB
fysioterapin/ ASIH
Lagmansvägen 15
152 86 Södertälje
Tel: 08-550 245 75
E-post: ingrid.gulde@sodertaljesjukhus.se

Irene Klittemo
FHSV
Falun
Tel: 070-7178250
E-post: i.klittemo@gmail.com

Iris Mann
Södertälje sjukhus
ASIH
E-post: iris.mann@sodertaljesjukhus.se

Jeanette Alstermo-Blixt
Edö servicehus stockholm stad
servicehuset
Nordmarksvägen 82-84
123 72 Farsta
Tel: 08-50847087
E-post: jeanette.alstermo-blixt@stockholm.se

Jenny Eriksson
Olivia rehabilitering
Vendevägen 85 B
182 91 Danderyd
Tel: 08 522 509 30
E-post: jenny@oliviarehabilitering.se

Josefin Hallberg
Studerande - SHH
Inedalsgatan 5
112 33 Stockholm
Tel: 0760241849
E-post: josefin.hallberg@stud.shh.se

M - P

Madelene Söderlund
leg. fysioterapeut
ASIH Innerstaden
Stockholms sjukhem
madelene.soderlund@brommageriatriken.se

Malin Karlsson
Landstinget Nässjö
VC Bjärsby
575 92 Hult
E-post: Bjaraby@hotmail.com

Maria Enderin
Vårdcentralen Badhotellet
Distriktssköterska
Järnagatan 16
151 73 Södertälje
Tel: 0850582300
E-post: maria.enderin@vardcentralenbadhotellet.se

Maria Eriksson, Distriktssköterska
Gävle Strand Din hälsocentral
Tel: 0702951033
E-post: maria.l.eriksson@regiongavleborg.se

Maria Ewald
Onemed
Nissabogatan 6
302 24 Halmstad
Tel: 0725472770
E-post: Maria.ewald@onemed.com

maria floren
capio geriatriken nacka
Avdelning 62
lasarettvägen 4, 13183 nacka
Telefon: 08-7186162
E-post: maria.floren@capio.se

maria.floren@capio.se

Maria Granath Brodin
Sjuksköterska 
Asih Sabbatsberg, Stockholm Norr
maria.granath-brodin@sll.se

Maria Rönnlund
OneMed Sverige AB
Dockplatsen 12
211 19 MALMÖ
Tel: 070-3253344
E-post: maria.ronnlund@onemed.com

Maria Webrell
Norrbärke Sjukhem
Herrgårdsvägen 4
777 51 Smedjebacken
Tel: 0240-703 30
E-post: ingrid.skogvold@humana.se

Marina Sjöberg
Bensårscentrum
Skaraborgs Sjukhus
0500-4317 30
Marina.sjoberg@vgregion.se

Marinette Jacobsson
Herkules vårdcentral
Västerlånggatan 1, 503 30 Borås
Tel: 033-20 57 82 / 0702-59 51 02
E-post: marinette.jacobsson@hotmail.com

marinette.jacobsson@hotmail.com

Marita Machnow
Stortorp ÄC
Korttidsavdelning
Huddinge
E-post: Marita.a.machnow@gmail.com

Marlene Hoffman
Sårcentrum Södersjukhuset
E-post: marlene.hoffman@sodersjukhuset.se

Marlene Salinas
Segeltorp vårdcentral
E-post: marlene.salinas@sll.se

Mary Zere
Capio Ringen Vårdcentral
Ringvägen 113, 118 60 Stockholm
073-5933462
maryzere@hotmail.com

Matilda Sjögren
Aktiv Ortopedteknik Falu Lasarett
Ortopedtekniska avdelningen
Svärdsjögatan 22 Falu Lasarett, 791 82 Falun
023-705234
matilda.sjogren@aktivortopedteknik.se

Mattina Hagelberg
Capio Rågsved VC
Hemsjukvård
Kumlagatan 15
124 65 Bandhagen
Tel: 073-3341880
E-post: Mattina.hagelberg@gmail.com

memunatu Fofano
Capio Nacka geriatriken
Avd. 61
Lasarettvägen 4
131 83 Nacka
087186151
memunatu.fofano@capio.se

mia.moren@osterakersdoktorn.se

Mirna Boulos
Esplanadens Hälsocentral
Esplanaden 16 Box 14
593 21 Västervik
Tel: 0703145693
E-post: mirna.boulos@ltkalmar.se

Misrak Teshome
Skärholmens VC
08-12341787
misrak.teshome@sll.se

Moa Blom Linderdahl
Sårcentrum Södersjukhuset
E-post: moa.blom-linderdahl@sodersjukhuset.se

Monika Wallin
VC Vingåker
Östra Torggatan 3
643 30 Vingåker
Telefon:  0151-525452
E-post:  moniwall1@hotmail.com

Nahid Sarvari
Distrikts-och Diabetessköterska
Essinge vårdcentral
Primusgatan 112, 112 67 Stockholm
Tel: 08-123 397 00
E-post: nahid.sarvari@sll.se

Nelly Cardenas
Nacka Geriatriken
Avdelning 61
Lasarettsvägen 4
131 83 Nacka
08-718 61 61
nelly.cardenas@capio.se

Niklas Boberg
Olivia Rehabilitering
Lymfcenter
Vendevägen 85 B
182 91 Danderyd
Tel: 0852250933
E-post: niklas@oliviarehabilitering.se

nina kekkonen
Capio Geriatrik Nacka
Avdelning 62
lasarettvägen 4, 13183 nacka
Tel: 08-7186162
E-post: nina.kekkonen@capio.se

nina.kekkonen@capio.se

Nina Niklander
Proffice care/Aleris VC
Primärvård/diab ssk/mottagning
Elin Wägnersgatan 9
754 41 Uppsala
Tel: 073-5507770
E-post: niklander@spray.se

Pooneh Hadian
Skolörtens servicehus
Sandviksvägen 155
165 70 Hässelby
E-post: pooneh.hadian@stockholm.se

T- Å

Therese Abraham
Leg. Sjuksköterska
Handens Vårdcentral
therese.abraham@sll.se

Tina Jansson
Kungsörs Kommun
Hemsjukvården
Kinnekullevägen 9
736 34 Kungsör
Tel: 0702518338
E-post: tina.jansson@kungsor.se

Tuula Turunen
Ekbacken Humana Omsorg
Våning 8
Ekbacksgränd 6 B
172 37 Sundbyberg
Tel: 070-7590717
E-post: tuula.turunen@humana.se

Ulrika Åhs
ASIH Järfälla/Upplandsbro
Birgittavägen 2
Järfälla
Tel: 0812349920
E-post: ulrika.ahs@sll.se

Ylva Andersson
Aktiv Ortopedteknik Falu Lasarett
Ortopedtekniska avdelningen
Svärdsjögatan 22 Falu Lasarett, 791 82 Falun
023-705234
ylva.andersson@aktivortopedteknik.se

Zahra Farahany
Mörby vårdcentral
Grytvägen 16
187 62 Täby
Tel: 0762665065
E-post: zahra_nf@hotmail.com

Åsa Gisel
Röda Korsets högskola
Tel: 0702172271
E-post: gisa@rkh.se

Åsa Nordmark Åkerblom
Distriktssköterska/ Chefssjuksköterska
Husläkarna i Margretelund
Muskötv. 22, 184 60 Åkersberga
08-540 876 00
E-post: asa.nordmark-akerblom@ptj.se

asa.nordmark-akerblom@ptj.se

Åsa Nordström
ASIH Stockholm Norr
Solna/Sundbyberg
Hemvärnsgatan 15
171 54 Solna
Tel: 08058731002
E-post: asa.nordstrom@sll.se

Åsa Nygren
Mälargården rehabcenter
Box 46
193 21 Sigtuna
Tel: 08-59493632
E-post: asa.nygren@malargarden.se